Prihlasovacie meno:
Prihlasovacie heslo:
Zabudnuté heslo|Zaregistrovať sa
informácie a objednávky+420776862626
0
0 EURObjednať
  1. Hlavná stránka
  2. História peňaženiek

História peňaženiek

                Peňaženku má dnes snáď každý. Je to jedna z vecí, ktorú máme všetci vždycky pri sebe. Nosíme v nej nielen peniaze, ale veľakrát aj platobné karty a doklady. Dnes je peňaženka pre každého človeka samozrejmosťou, ale ako fungovali peňaženky v minulosti a čo sa v nich nosilo?

                 
V staroveku, kedy existovali len kovové peniaze, sa na prenos peňazí používali malé vačky, inak nazývané tiež mešca. Väčšie množstvo peňazí sa potom prenášalo v truhlách. Mešce sa vyrábali z odolných a hlavne dostupných materiálov. Dbalo sa predovšetkým na to, aby sa nepretrhla. Tieto peňaženky boli veľmi potrebné - používali ich predovšetkým ľudia, ktorí mierili na trhy, pretože svoje potrebovali platidla niekde uschovať.

                 
V stredoveku sa však občas platilo aj mincami z drahých kovov, a tak bolo potrebné mať odolnejšie peňaženky. Začali sa teda vyrábať mešce z kože, ktoré opäť plnili funkciu peňaženiek. Nielen kupci si však potrebovali schovať niekam peniaze. Žobráci, ktorí zvyčajne žiadne mešce nemali, si schovávali vyžobrané peniaze do malých kapsičiek, ktoré sa dnes tiež dajú považovať za predchodcu peňaženiek.

 
Až pri vzniku papierových bankoviek vznikla potreba vytvoriť niečo, kde sa budú môcť peniaze uchovávať a prenášať tak, aby sa nepoškodili. Začali sa teda vyrábať puzdra, ktorá by papierové peniaze uchovala.

Prvý moderný peňaženka vznikla v 17. storočí v Amerike. Peňaženky boli vyrábané z kože, predovšetkým potom z hovädzie či konské. Tieto peňaženky postupne putovali celým svetom. Francúzsko bolo prvou európskou krajinou, kde sa táto peňaženka vyskytla. Do tejto krajiny doputovala v 18. storočí. Jej rozmach býva často spájaný s francúzskou revolúciou.

               
Dnešné peňaženky zodpovedajú nielen praktickým požiadavkám, ale aj módnym. Peňaženky nie sú veľakrát používané len ako vrecko pre uskladnenie peňazí a dokladov, ale tiež veľmi často ako módny doplnok.